Prof. Dr. KAÇALİN: “Dilimiz kimliğimizdir. Kimliğimize Sahip Çıkalım.”

1646568 940x531

                                                                                                                                  26.09.2017, 11.15-11.25

   Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, TRT Antalya Radyosu yayınına telefonla bağlanarak “Akdeniz’in Sesi” programına konuk oldu. Programda ağırlıklı olarak 26 Eylül Dil Bayramı ve gençlerin Türkçe bilinci konuşuldu.

   Prof. Dr. KAÇALİN, bilinçsiz ve duyarsız insanların yanında Türkçenin doğru ve güzel kullanılması için büyük emek harcayanların olduğunu söyledi. Okuma atölyeleri tarzında küçük teşebbüslerin mühim başarılar kaydettiğini vurgulayan KAÇALİN, bu seneki Dil Bayramı kutlamalarında lise öğrencilerinin bildirilerini dinlediklerini ve bundan çok mesut olduklarını belirtti.

  “Anamızın, atamızın dilini konuşacağız.”

   Prof. Dr. KAÇALİN, dil bilinci açısından üç hususa dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Buna göre; dilde bozulmalar görüldüğünde ilk iş olarak ataların diline müracaat edilmeli, yabancı kelimeler kullanılmaya ilk başlandığında Türkçeleştirilmeli ve meseleye yalnızca kelime olarak değil kültür bütünlüğü içinde bakılmalıdır.

  “Allah’a ısmarladık, duymaz olduk.”

   Günümüzde “Allah’a ısmarladık”ı duymaz olduklarını belirten Prof. Dr. KAÇALİN, “kendine iyi bak”ın tercüme dili olduğunu, meselenin kültür yönünün gözden kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

  “Dilimiz kimliğimizdir. Kimliğimize sahip çıkalım.”

   Prof. Dr. KAÇALİN, 26 Eylül Dil Bayramı için “Dilimiz kimliğimizdir. Kimliğimize sahip çıkalım.” mesajının uygun olduğunu çünkü 2017 Türk Dili Yılı’nı en güzel bu cümlenin anlattığını söyledi.