Prof. Dr. M. Fuad KÖPRÜLÜ Anısına II. Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatları Öğretimi Sempozyumu Yapıldı

 

    1 Köprülü

    İlki 21-24 Ekim 2010 tarihinde TDK’nin katkıları ve Bakü Slavyan Üniversitesi ile Gazi Üniversitesinin iş birliğiyle Azerbaycan’da düzenlenen “Bahtiyar VAHAPZADE Anısına I. Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatları Öğretimi Sempozyumu”nun ikincisi, 2016 yılının UNESCO tarafından “Prof. Dr. Fuad KÖPRÜLÜ Yılı” ilan edilmesi münasebetiyle Prof. Dr. M. Fuad KÖPRÜLÜ’nün anısına Ankara’da düzenlendi.
    “Prof. Dr. M. Fuad KÖPRÜLÜ Anısına II. Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatları Öğretimi Sempozyumu” 17-19 Nisan 2017 tarihinde Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Sempozyum’a Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Afganistan, İran, Polonya, Yemen ve Batı Trakya’dan 28, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 130 bilim adamı katıldı.
    Türkiye ve Türkiye dışı Türk dili ve edebiyatı öğretimi, sorunları ve çözüm yollarının tartışıldığı Sempozyum’un dışarıdan dinleyici katılımına açık olarak gerçekleştirilmesi; geniş bir öğrenci, eğitimci ve akademisyen kitlesine ulaşmasını sağladı. TRT Avaz Televizyonu ve TRT İstanbul Radyosu da Sempozyum’u yakından takip etti.

2 Köprülü

    Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi ev sahipliğinde yapılan Sempozyum’a, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Türk Dil Kurumu, TÜRKSOY, TİKA, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Nobel Yayıncılık katkı sağladı.
    Açış konuşmasında, Türk dili ve edebiyatı eğitiminin stratejik bir alan olduğunu vurgulayan Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet ÇETİN, Sempozyum’da başta Türkiye olmak üzere Türk devlet ve topluluklarında dil ve edebiyat öğretimiyle genel Türklük bilimi alanında yapılan çalışmaların ele alınacağını ifade etti.
Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rabia SARIKAYA, Gazi Eğitim Fakültesi, dolayısıyla Gazi Üniversitesinin kuruluşunun 90. yılı ile bu Sempozyum’un bir arada olmasının Türk bilim dünyasındaki önemini vurguladı.
    Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim USLAN, Üniversitenin kuruluş felsefesine değinerek Gazi Üniversitesinden yetişen fikir ve bilim adamlarının Türk devlet geleneğindeki yerine temas etti.
    UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa YILDIZ, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat PURTAŞ, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet YILMAZ da konuşmalarında Sempozyum’un önemini vurgulayarak temsilcisi bulundukları kurumların Türk dili ve edebiyatı ile Türklük bilimine katkılarını dile getirdiler.
    Açılışa bir mesaj gönderen TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, Türk dünyasının değerleri olan bilim adamlarına kıymet vermenin gereğine işaret ederek Prof. Dr. Fuad KÖPRÜLÜ’ye sahip çıkmanın değerlerin yaşatılması bakımından önemli olduğunu ifade etti.

3 Köprülü

    İki gün devam eden Sempozyum programında “Türk Dünyası Müziklerinden Esintiler Konseri” ve Ankara gezisi düzenlendi. Gezi akşamı katılımcılara Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, Mogan’da yemek verdi.

4 Köprülü

5 Köprülü