“Türklük Biliminin Nevşehirli Çınarları” Söyleşisi Yapıldı

                                                                                                                                                          07.05.2019

Turkluk-biliminin-cinarlari-1

   Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Türk Dünyası Kültür Topluluğu iş birliğiyle 2 Mayıs 2019’da “Türklük Biliminin Nevşehirli Çınarları” adlı bir söyleşi yapıldı. Söyleşi, Türk dilinin emektar hocası Prof. Dr. Zeynep KORKMAZ ile Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi ve Ağız Araştırmaları Bilim ve Uygulama Kolu Başkanı Prof. Dr. Leylâ KARAHAN’ın katılımıyla Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Damat İbrahim Paşa Salonu’nda gerçekleşti.

Turkluk-biliminin-cinarlari-2

   Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah ŞENGÜL, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÇERİBAŞ ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci de söyleşiye katıldı.
   Prof. Dr. KARAHAN, hem meslektaşı hem hocası hem de hemşehrisi olan Prof. Dr. KORKMAZ ile böyle bir söyleşi yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek Türk dili ile ilgili yapılacak bir çalışmada Prof. Dr. KORKMAZ’ın çalışmalarına değinmenin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Söyleşi, akademisyen ve öğrencilerin hem Prof. Dr. KORKMAZ’a hem de Prof. Dr. KARAHAN’a yönelttikleri sorular eşliğinde devam etti.
   Prof. Dr. KORKMAZ’a ve Prof. Dr. KARAHAN’a Prof. Dr. ŞENGÜL tarafından takdim edilen onurluk, ardından toplu fotoğraf çekimi ile söyleşi sona erdi.

Turkluk-biliminin-cinarlari-3 Turkluk-biliminin-cinarlari-4

Turkluk-biliminin-cinarlari-5