“Düşler, Oyunlar ve Okumalar” adlı ilk okuma kitapları ve oyuncak sergisi ziyarete açıldı.

                                                                                                                                                          02.10.2018

02.10.2018 sergi 1

     Türk Dil Kurumu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliği ile Ankara Cer Modern sergi salonunda tertip edilen “Düşler, Oyunlar ve Okumalar” adlı ilk okuma kitapları ve oyuncak sergisi 2 Ekim’de ziyarete açıldı. Serginin açılışını Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ yaptı.

     Serginin açış konuşmasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Türk Dil Kurumu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliği ile en değerli varlıklarımız olan çocuklar için böyle bir sergi hazırlamaktan kıvanç duyduklarını belirterek büyükler ile küçüklerin sergiyi bir arada gezmelerinden mutlu olacaklarını belirtti.

    Sergide ülkemizin kültürünü yansıtan oyuncakların yanında, dünya oyuncak geleneğinden de örnekler mevcut. Sergide oyuncakların yanı sıra okuma yazmayı öğretmek için 1872 ile 2000 yılları arasında hazırlanan okuma kitapları, alfabe kitapçıkları ve kılavuzlardan numuneler sunuluyor. Sergi ile çocukluk döneminin iki eşiğinin, "oyun" ve "okuma" kültürlerinin birlikte ele alınması hedefleniyor. Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Kültürel Araştırmalar Vakfı, Millî Kütüphane ve Cin Ali Vakfının arşivlerindeki ürünlerle katkı sağladığı “Düşler, Oyunlar ve Okumalar” adlı sergi, 2-31 Ekim’de Ankara Cer Modern sergi salonunda ziyarete açık olacak.

02.10.2018 sergi 2

02.10.2018 sergi 3

sergi 2018_4

sergi 2018_5

sergi 2018_6