“Düşler, Oyunlar ve Okumalar” adında ilk okuma kitapları ve oyuncak sergisi düzenleniyor.

                                                                                                                                                 28.09.2018

                            oyuncak sergi_2018

     Türk Dil Kurumu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliği ile 2-31 Ekim 2018’de, Ankara Cer Modern sergi salonunda “Düşler, Oyunlar ve Okumalar” adlı ilk okuma kitapları ve oyuncak sergisi düzenlenecek.

     2017 yılı, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu (TDK) öncülüğünde “Türk Dili Yılı” ilan edilmiştir. Bu yıl kapsamında bir kısmı farklı kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde olmak üzere çok sayıda etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bu etkinliklerden bir bölümünü ise Türk dilinin farklı alanlardaki zenginliklerini gözler önüne seren sergiler oluşturmaktadır. Millî Kütüphane Başkanlığı iş birliği ile düzenlenen “Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler Sergisi”, “Dil Bilgisi Kitapları Sergisi”, “Türk Edebiyatı Tarihi Kitapları Sergisi”, “Türkçe Divanlar Sergisi” ve “Çağdaş Türk Şiiri Kitapları Sergisi” bunların başında gelmektedir.

     2017 Türk Dili Yılı'nın ve bu yılda açılan sergilerin devamı olarak TDK ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliği ile ilk okuma kitapları ve oyuncak sergisi düzenleniyor. Bu sergi ile çocukluk döneminin iki eşiğinin, "oyun" ve "okuma" kültürlerinin birlikte ele alınması hedefleniyor. “Düşler, Oyunlar ve Okumalar” adını taşıyan sergi, 2-31 Ekim 2018’de Ankara Cer Modern sergi salonunda ziyarete açık olacak.

     Serginin sosyal sorumluluk boyutunda, mülteci çocukların sergiyi gezmesi ve Sanatçı Tanıtma Kartı sahibi oyuncak ustaları ile atölye çalışması yapmaları planlanıyor. Bu kapsamda Saray Engelsiz Yaşam Merkezinde barınan down sendromlu ve diğer özel gereksinimli çocuk ve büyüklerin ürettikleri oyuncaklar da hazırlanan özel bölümde sergilenecektir. Sergiye Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Kültürel Araştırmalar Vakfı, Millî Kütüphane ve Cin Ali Vakfı da arşivlerindeki ürünlerle katkı sağlamaktadır.

     Sergi İçeriği

     Birinci grupta yer alacak oyuncaklar ülkemizin oyuncak kültürünü yansıtanlardan seçildiği gibi dünya oyuncak geleneğinden de örnekler içerecek parçalardan oluşmaktadır. İkinci grupta yer alacak ilk okuma kitapları ise alfabeler, ilk okuma kitapları ve kılavuz kitaplar olmak üzere üç ana başlıkta sunulmaktadır. 1872’den 2000’lerin başına kadar tarihlenen çoğu nadir eserin yer verildiği sergide, kitaplardan seçilmiş örnek metinler de yer alacak. Sergi boyunca orta öğretim ve üniversitelerden öğrenciler, sergiyi ziyaret etmek üzere düzenli aralıklarla davet edilecek, bunun için rehberli sergi turları düzenlenecek. Ayrıca sergi süresince haftada bir olmak üzere oyun ve okuma kültürü ile ilgili söyleşiler düzenlenecek. Bu sayede serginin sadece açılışının değil açık kaldığı sürece hak ettiği ilgiyi görmesi ve amacına ulaşması hedeflenmektedir.

     Sergi, 2 Ekim’de saat 15.00’te törenle ziyarete açılacak. Serginin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS’ün katılması bekleniyor.