“Uluslararası Kosova Türkolojisinin 30. Yılı Paneli” düzenleniyor.

    Türk Dil Kurumunun desteğiyle Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından 3-4 Mayıs’ta, Piştine’de “Uluslararası Kosova Türkolojisinin 30. Yılı Paneli” düzenlenecek.

    Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 1988 yılında öğretim faaliyetine başladı. Kurulduğu dönemde Yugoslavya içerisinde eğitim dilinin Türkçe olduğu ikinci yükseköğretim kurumu olup Balkan Türkolojisi alanında önemli çalışmalara imza attı. Panel ile, Bölümün kuruluşunun 30. yılında hem Batı Balkan ülkeleri (Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan) hem de Türkiye'den Türk dili ve edebiyatı alanında çalışmalar yapıp Türklük bilimine hizmet etmiş 40 kadar bilim adamı ve araştırmacı bir araya gelecek.

    Panel'de Türkçenin dünya dilleri arasındaki yeri ve önemi, Balkanlarda Türkçe öğretimi, Balkanlarda Türk varlığı gibi konular 3 Mayıs’ta, üç oturumda ele alınacak. Panel'in ikinci günündeyse Priştine Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün 30. yılına ithafen kutlama oturumu düzenlenecek. Sonrasındaysa Panel heyeti Sultan Murat Türbesi'ni ziyaret edecek.

   Panel'in açış konuşmalarını Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM, Priştine Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Marjan DEMA, T.C. Büyükelçisi Kıvılcım KILIÇ’ın yapması bekleniyor.